Pomoc przy rozwodzie. Do jakiego prawnika warto się udać?

rozwody Kraków

Wprawdzie osoby planujące wziąć rozwód nie muszą korzystać z pomocy prawnej, lecz w wielu sytuacjach jest ona bardzo pomocna. Jak wybrać dobrego prawnika zajmującego się rozwodami? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przy jego poszukiwaniu.

Gdy rozwód staje się jedynym wyjściem

Rozwód jest rozwiązaniem małżeństwa. Według obecnych statystyk rozwodzimy się coraz częściej – nawet około 1/3 małżeństw ulega rozpadowi. Wśród głównych przyczyn znajdują się między innymi zdrada, niezgodność charakterów, alkoholizm, przemoc czy brak troski o rodzinę. Na gruncie polskiego prawa rozwód daje sąd. Rozwieść można się bez orzekania o winie oraz z orzekaniem o winie. Pierwsza opcja, czyli rozwód bez orzekania o winie jest szybszy – w tym przypadku sąd nie ocenia, kto przyczynił się do rozpadu związku małżeńskiego. Druga opcja, czyli rozwód z orzekaniem o winie służy już ocenie, który z małżonków i w jakim stopniu doprowadził do jego rozpadu. W przypadku małżeństw mających wspólność majątkową rozwód związany jest też z podziałem majątku. Pary z dziećmi muszą też ustalić kwestie związane z opieką i ewentualnymi alimentami.

Prawnik do rozwodu – kogo wybrać?

Rozwód może przebiec szybko i zakończyć się już jedną rozprawą, lecz z drugiej strony może być on też bardzo wyczerpujący, trudny, ciągnąć się nawet kilka lat. Do rozwodu nie trzeba korzystać z pomocy prawnika, ale warto zaznaczyć, że może być ona bardzo pomocna wtedy, gdy rozwodzący się małżonek chce uzyskać kompleksową pomoc prawną związaną z tą sytuacją. Usługi w tym zakresie oferują prawnicy jak adwokaci oraz radcowie prawni, dlatego można udać się zarówno do kancelarii adwokackiej, jak i radcy prawnego, by otrzymać pełną pomoc.

Jaką pomoc rozwodzącym się małżonkom oferuje prawnik?

Usługi prawne przeznaczone dla rozwodzących się małżonków obejmują zarówno doradztwo, jak również kompleksową obsługę związaną z przebiegiem całej rozprawy rozwodowej.

Zakres obsługi obejmuje między innymi:

  • doradztwo prawne dla rozwodzących się
  • przygotowanie pozwu rozwodowego
  • reprezentowanie klienta w sądzie
  • wsparcie w mediacjach
  • pomoc przy podziale majątku, alimentach, ustalaniu opieki nad dziećmi

Osobom decydującym się na rozwody Kraków może zapewnić w tym zakresie dostęp do najlepszych kancelarii prawnych, w tym także do prawników, którzy mają wieloletnie doświadczenie w sprawach rozwodowych. Podsumowując, warto pomyśleć o skorzystaniu z pomocy prawnika przy rozwodzie wtedy, gdy potrzebuje się odpowiedzi na nurtujące pytania i reprezentanta, który będzie wsparciem podczas tego trudnego procesu.