Kiedy udać się do kancelarii prawnej? Jakiego prawnika wybrać?

kancelaria prawda gliwice

Spadki, rozwody, alimenty, umowy, naruszenie praw pracowniczych – to tylko niektóre sprawy, którymi zajmują się kancelarie prawne. Kiedy warto skorzystać z ich usług? Jak wybrać odpowiedniego prawnika?

Czym zajmują się prawnicy?

Prawnik jest specjalistą posiadającą odpowiednie wykształcenie prawnicze. Zajmuje się on świadczeniem usług związanych z prawem.

Prawnikami są:

  • sędzia
  • prokurator
  • adwokat
  • radca prawny
  • notariusz

Osoby prywatne najczęściej korzystają z usług adwokatów, radców prawnych oraz notariuszy w zależności od konkretnych potrzeb.

Jaką kancelarię prawną wybrać?

Pod pojęciem kancelarii prawnej może znajdować się kancelaria adwokacka lub kancelaria radcy prawnego. Aktualnie w każdej z nich można skorzystać z praktycznie takich samych usług – doradztwa, sporządzania pism, reprezentacji przed sądami, urzędami. Do kancelarii prawnych zalicza się także kancelarie notarialne – można otrzymać w nich pomoc przy zawieraniu umów notarialnych.

Kiedy udać się do prawnika?

Do prawnika warto udać się wtedy, gdy konieczne jest uzyskanie wsparcia w danej dziedzinie prawa, na przykład dotyczącego prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa pracy, prawa spółek. Należy wtedy wybrać takiego specjalistę, który zajmuje się konkretnymi dziedzinami prawa, ponieważ będzie on mógł zapewnić przekrojową obsługę. Kancelarie radców prawnych i kancelarie adwokackie oferują poniższe usług:

  • doradztwo prawne – udzielanie porad prawnych
  • przygotowywanie pism, na przykład pozwów, umów, wniosków
  • opiniowanie pism – analiza ich zapisów
  • negocjowanie w imieniu klienta
  • reprezentacja przed urzędami oraz w sądach

Z kolei do kancelarii notarialnej należy udać się wtedy, gdy konieczne jest zawarcie aktu notarialnego, na przykład zakupu i sprzedaży nieruchomości, intercyzy małżeńskiej. W kancelarii notarialnej można także zapisać testament notarialny.

Jak wybrać dobrą kancelarię prawną?

Aktualnie z pełną ofertą kancelarii prawnych – adwokackich, radcowskich, notarialnych – można zapoznać się online. Na ich stronach internetowych prezentowany jest dokładny zakres usług, specjalizacje, adresy i godziny otwarcia. Aby wybrać najlepszą kancelarię prawną, warto zapoznać się z dostępnymi w okolicy ofertami. Optymalny wybór to kancelaria, która specjalizuje się w konkretnej dziedzinie prawa. Warto również wziąć pod uwagę opinie, które można znaleźć dzisiaj także w sieci. Gdy potrzebna jest dobra kancelaria prawna Gliwice mogą zaoferować dostęp do sprawdzonych punktów, w których klienci mogą uzyskać kompleksową pomoc w nawet najbardziej złożonych przypadkach.